הכה את המומחה – שאלות וטיפים בעיצוב הבית

מה זה אינטרפוץ? מתי כדאי לקחת מעצבת פנים ברכישת דירת קבלן? למה כדאי לשים לב בשיפוץ דירה? איך בוחרים צבעים לעיצוב הבית? האם תאורה חשובה לבית ומדוע? ואלו רק דוגמאות לחלק מהתשובות שממתינות לכם בדף הזה

מדובר למעשה באביזר שמותקן מתחת לטיח וכלפי חוץ הוא למעשה הידית שמווסתת את זרימת המים. יש אפשרות לאינטרפוץ 3 דרך (מים חמים, מים קרים ויציאת מים) או אינטרפוץ 4 דרך (מים חמים, מים קרים ו- 2 יציאות מים)

כל דירה מתוכננת מעט אחרת, וגם כל משפחה מתנהלת מעט אחרת. יש כאלה שחשוב להם מטבח פתוח, וכאלה שרוצים להצניע. כאלה שחשוב להם חדר לכל ילד, וכאלה שמעדיפים שיהיה משרד באחד החדרים או חלל ציבורי גדול במיוחד.

לכן – מציעה לכם לשבת ולחשוב מה יש לכם היום שאתם מרוצים ממנו ומה חסר לכם.

דוגמא לשאלות: לכמה חדרי רחצה אנחנו זקוקים, היכן אנחנו רוצים את אזור הכביסה, האם יהיה חדר המוקצה למשחקים/ משרד, האם המטבח פרקטי עבורכם – לבישול יחד או לבד או לאפות, האם יש שם מספיק אחסון, איך אתם אוהבים לשבת לאכול.

המונח שינויי דיירים שגור מתחום רכישת דירה חדשה מקבלן (בין אם מדובר בבניין חדש ובין אם מדובר בתמ"א). מדובר למעשה בשינויים נדרשים בתוכניות העבודה של הדירה (לעיתים ניתן ורצוי להזיז קירות, לתכנן מעט שונה את המטבח או את חדרי הרחצה וכן להתאים את כמות ומיקומי שקעי החשמל והתאורה וכן הדלקות התאורה), וכן בבחירת המטבח, הדלתות, הריצוף, חיפוי הקיר, כלים סניטריים ולעיתים מיזוג אוויר.

בהמשך לשאלה על שינויי דיירים, למעשה כבר בשלבים הראשונים, ורצוי מאוד תקופה מספקת טרם סיום בניית הקומה שמתחתיכם בבניין, על מנת שתוכלו להנות מכל השירותים שמעצבת פנים יכולה לסייע לכם בהם.

רענון דירה כולל בדרך כלל Touch of Light and Color או בקיצור – TLC. אם אתם מרגישים שאתם מסוגלים לבחור צבעים מתאימים עבורכם (קחו בחשבון שמספיק להשתמש במעט צבעים חזקים כדי שיתנו את האפקט שלהם), יכולים לבחור את גופי התאורה המתאימים ביותר לכל חלל (תוך התייחסות למיקום גוף התאורה והמטרה שלו – להאיר חדר שלם, תאורת אווירה או תאורת עבודה, וכמובן שיהיה מתאים לעיצוב של הבית. בנוסף, שימוש בטקסטיל  כגון וילונות מעוצבים, שטיחים מיוחדים ותמונות חדשות יכולים לעשות שינוי גדול במהירות.

השאלה הזו מורכבת ממספר רבדים.

גוף הארונות צריך להיות מסנדביץ (או סיבית איכותית מחברות גדולות).

החזיתות של הארונות ושל המגירות יכולים להיות במגוון רב של גימורים לפי הצרכים שלכם – דוגמאות מדגמיות: פורמייקה (עמידות, מבחר, מחיר), MDF צבוע בצבע אפוקסי (מודרני, קנט תואם, ניתן לייצר חריטות), זכוכית (ברק)

המשטחי עבודה יכולים להיות גם ממגוון חומרים מותאמים לתקציב, לסגנון ולעמידות – כגון: אבן קיסר (עמיד, מגוון ובטווח מחירים נרחב), למינם (עמיד מאוד, מגיע בפלטות גדולות), פלטות עץ מעובדות חלקית (יפה וחמים), קוריאן (מודרני ונקי ללא תפרים) והיד עוד נטויה.

ההפרשים ביניהם נוגעים לתקציב, לנראות, לאיכות ואפשרויות תחזוקה וזמינות. 

על אף השם, ברור שאינה קשורה לחנוכה. השם הגיע תודות לדמיון של חנוכית המים, המאגדת בתוכה למעשה את כל צינורות המים הקרים והחמים של הבית במקום אחד, ואשר לכל צינור יש ברז שניתן לסגור ולפתוח. כך למעשה, כל צינורות המים מאוגדים במקום אחד, וניתן לנתק כל אחד בנפרד במקרה הצורך.

אור מכניס המון לבית – סגנון, אווירה וגם פרקטי – שיהיה מספיק אור או מספיק אפשרויות תאורה (תרחישי תאורה) לאותו חלל. לדוגמא: שתהיה תאורת אווירה לערב בסלון, ותאורת עבודה במטבח ואולי דגש על פריט יפה או שניים. השלב הנכון לעשות כן, הוא במועד העמדת הריהוט, על מנת למקם את נקודות התאורה על פי הגופים שיהיו שם, וכן על פי התרחישים השונים שרוצים שיהיו בחלל. שינוי מקום תאורה לאחר הכניסה לבית, הינו אפשרי, אך עלותו גבוהה יותר, וכן לעיתים התיקון אחרי החציבה אינו ברמת הגימור של יתר הדירה.

לרכישת מוצרים משלימים מהספקים של הקבלן יש יתרונות וחסרונות. בעידן של היום, ברוב דירות הקבלן – הריצוף סטנדרט שניתן, ואף לעיתים יתר הכלים הסניטריים (אסלות, אמבטיות, כיורים, ברזים) הינם יותר ממספקים, ואין צורך רב בשדרוג. ביתר המקומות – בדרך כלל יש צורך בשדרוג (מטבח, דלתות לבית, מיזוג), ואז נכנסת השאלה הגדולה האם להשתמש בספקי הקבלן או לא. היתרון: מקבלים את הדירה בזמן, וזמן הוא כסף, ויש קשר ישיר בין הקבלן לבין הספק. החסרון: בדרך כלל ברגע שמבצעים שינוי כלשהו מהסטנדרט המחיר דומה מאוד למחירים בחוץ, ולמעשה לא תמיד רואים את הזיכוי אכן בא לידי ביטוי במחיר. חסרון נוסף – לא ניתן לעשות ככל העולה על רוחכם, ואף לעיתים הקבלן יבקש תוספת לשינוי אופן הנחת האריחים או כל שינוי נוסף. אז נכון – זה לא חד משמעי – מציעה לבחון בכל שינוי את הספק של הקבלן אל מול ספק חיצוני, וכך תוכלו להשוות מה יותר משתלם עבורכם.

כמי שמאמינה שלכל דבר צריך להיות מקום בבית – הדבר הראשון הוא למעשה מיפוי הצרכים היומיומיים של הבית או המשרד – מה עושים בכל יום, כמה סטים של כלי אוכל יש, איפה החלל המרכזי שכולם מתרכזים. למעשה תכנון ועיצוב הבית צריך לסנכרן בתוכו את החלל הנתון, התקציב, הסגנון העיצובי, משך הזמן וחיי היומיום. לאחר שיש את כל המידע אפשר להתחיל לתכנן את הבית המושלם עבורכם – everything fits into your home.

אחד הדברים החשובים ביותר בעיצוב הבית הוא – שאין חוקים. יש הנחיות על פי סגנונות – מה נהוג בכל סגנון – אבל בסופו של יום – הכי חשוב להבין מה רוצים להעביר בבית. אם רוצים בית חמים ונקי – השימוש יהיה יותר בצבעים חמים של שמנת, חומים. בבית מודרני – אפשר החל מלבן, אפור ועץ ועד לכל צבעי הקשת במקום אחד. עיצוב רטרו – יהיה שימוש בעיקר בצבעים חזקים, ומיוחדים יותר. לכל סגנון, וכל צבע יש מטרה – מה האווירה אותה רוצים להשרות בבית. מוזמנים לענות לשאלון – ולגלות את הסגנון העיצובי שלכם, ואת הצבע המתאים עבורכם.